Upoznajmo Park znanosti

Kako prošetati Sunčevim sustavom u samo sat vremena? Je li moguće razgovarati šaptom na 30 metara? Kako odsvirati himnu Europe - u hodu? ... samo su neka od pitanja na koja će sve dobne skupine u igri, na zabavan način pronaći odgovore uz pomoć izvedenih eksponata, koje je potrebno pokretati, svirati, mjeriti, osluškivati.
Luka Veverec je poduzetan 38- godišnjak iz Oroslavja koji je osmislio interaktivni Park znanosti koji je smješten u Oroslavju, udaljenom tridesetak kilometara od Zagreba. Luka je završio građevinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu a za sebe kaže da voli zrak, vatru, vodu… i vino.
Kako si došao do ideje da otvoriš Park znanosti?
Uvijek su me privlačile prirodne znanosti, proučavanja izuma, pokusi. Nakon prekida radnog odnosa odlučio sam se vratiti u djetinjstvo i vlastitim znanjem uz pomoć suradnika krenuo u osmišljavanje i izvedbu interaktivnih edukativnih eksponata, a dalje je bilo lako.
Što je to Park znanosti? Od čega se Park znanosti sastoji?
Park znanosti je park interaktivnih eksponata koji prikazuju zanimljive pojave iz fizike, astronomije, matematike, geografije i psihologije. Eksponati omogućuju posjetiteljima da na zabavan i zanimljiv način osluškujući, mjereći ili pokrećući ih spoznaju kako i zašto svaki od njih uspješno funkcionira.
Park se prostire na osam tisuća kvadratnih metara sa 25 eksponata. Eksponati su raspoređeni po tematskim cjelinama u zelenom okruženju, a međusobno ih povezuju ulice hrvatskih i svjetskih znanstvenika (Glazbena ograda, Mali mačak hoda, Crtić vrtić, Svemirski nogomet…).
Cilj projekta Park znanosti je približiti znanost svima, posebno najmlađima, usmjeriti ih prema učenju i istraživanju (otkrivanjem, kroz igru i zabavu) te ih potaknuti na razmišljanje, komunikaciju i suradnju. Želimo biti potpora sustavu obrazovanja te pružiti svima stjecanje znanja u stimulativnom, mirnom okruženju.
Do sada u dvije godine poslovanja Park je posjetilo oko 40 000 posjetitelja. Najveći broj od ukupnog broja posjetitelja odnosi se na Grupne posjete najmlađih istraživača – vrtićkih grupa, osnovnoškolskih i srednjoškolskih grupa iz Hrvatske, Slovenije, Bosne i Hercegovine i ostalih zemalja.
Tko ti sve pomaže u radu?
Trenutno nas troje zaposlenih radi na vođenju posjetitelja, a po potrebi uskače i četvrti – tata. O volonterima razmišljamo, no u jednom drugom formatu.
Koji su Vam planovi za budućnost?
Planova je jako puno. Trenutno radimo na proširenju ponude Parka s izvedbom novih eksponata i sadržaja. Faza II je trenutno pri kraju gdje smo Park proširili na dodatnih tri tisuće metara kvadratnih, izveli amfiteatar s pozornicom na čijem prostoru planiramo uz već postojeće radionice, rođendane ponuditi sadržaj kao što su tribine, kazališne predstave, kino projekcije i sl. Sljedeći korak je Faza III od V, no o tome nekom drugom prilikom- kaže nam za kraj Luka.
Pregled eksponata, kao i više informacija, možete naći na službenoj stranici Parka www.parkznanosti.com te na FB stranici.
Intervju je proveden u sklopu programa Centar za mlade Krapinsko-zagorske županije. Program sufinancira Krapinsko-zagorska županija.